Arda Turan’ın Futbol Yolculuğu

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Spor Bilimleri Fakültesi’nin düzenlediği Spor Bilim Şenlikleri’nin konuğu Eyüp spor Teknik Direktörü Arda Turan oldu. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Utku Alemdaroğlu’nun yaptığı “Arda Turan’ın Futbol Yolculuğu” söyleşisi öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü.

PAÜ Spor Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen Spor Bilim Şenlikleri kapsamında eski Türkiye Milli Futbol Takımı oyuncusu ve kaptanı Arda Turan’ı Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde öğrencilerle buluşturdu. Arda Turan, profesyonel futbolculuğa başladığı Manisa spor‘dan Barcelona’ya ve oradan da Eyüpsor’a uzanan futbolculuk ve antrenörlük ile ilgili kariyer yolculuğunu ve hatıralarını dinleyicilerle paylaştı.

Söyleşide üniversiteli gençlere futbolculuk ve teknik adamlık kariyeri hakkında bilgiler veren Eyüp spor Teknik Direktörü Arda Turan, “Alt yapı ile ilgili olarak maalesef ki biliyorsunuz ki ülkemizde tabi bu Denizli’de daha müsait olabilir ama çocukların bu oyunu oynayabilecekleri alanlar çok azaldı. Barcelona alt yapısını ziyaret ettiğimde merak etmiştim ve ne yapıyorlar diye bakmıştım. 11-12 yaşlarına kadar çocuklara sadece maç yaptırıyorlardı, pas atmalarını öğretiyorlardı. Sizler de birçoğunuz spor yapıyorsunuz. Sporcuların işi şu yönden çok zor. Çok az fırsat geliyor. Halbuki ben o süreci 17 ile 21 yaş arasındaki bir dönem olduğunu düşünüyorum. Oyuncunun kötü oynama şansını, hata yapma şansını elinden almamak lazım. Ben kendim 1987’liyim ve o dönemin en iyileriydi 87liler diyebilirim. Ama o yaş grubundan bir oyuncu Barcelona’da oynayabildi, üç-dört tanesi de Süper Lig’de oynayabildi. Bunu söylerken şunu söylemek istiyorum herkes hücum oyuncusu olamaz, herkes yıldız olamaz. Bu süreç şöyle gelişiyor arkadaşlar. A takıma çıkıyorsunuz, karşınıza bir fırsat geliyor. İşte bana Manisa’dan sonra Galatasaray’da geldiği gibi. Eğer bu şansı değerlendirmeseydim belki şu anda karşınızda oturmuyor olurdum” dedi.

“Spor, bir süreçtir” diyen Turan, şöyle konuştu:

Arda Turan’ın konuk olduğu söyleşi öğrencilerden gelen soruların cevaplandırılması ile sona erdi. – DENİZLİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir